Challenger 1 - Revell 1/72

Zrušením projektu MBT-80 a ďalším vývojom pre Irán určeného, ale nikdy nedodoaného typu Shir 2 nakoniec vznikol tak CHALLENGER. Nový typ britská armáda zaradila do výzbroje v r. 1982. Prvé sériové stroje opustili montážnu linku firmy Royal Orduance v Leadse ( dnes Vickers Defence Systems) v r. 1983. Koncom 80-tych rokov už asi polovica obrnených plukov Britskej armády disponovala tankami CHALLENGER.

F-14A Tomcat Black Bunny - Fujimi 1/72

Typ F-14 bol v roku 1968 navrhnutý ako stíhacie lietadlo na ochranu lodných konvojov. Z námorného stíhacieho lietadla F-111B od fy. General Dynamics, od ktorého sa neskôr upustilo, zostal zachovaný pohon, spôsob zmeny geometrie krídiel a vysokovýkonný palebný riadiaci systém pozostávajúci z rádiolokátora AWG-9 a rakiet AIM-54 Phoenix. Prototyp prvýkrát vzlietol v decembri 1970, so zavedením do služby sa začalo od októbra roku 1972 pod označením F-14A. Vo vývoji a sériovej výrobe sa stále pokračovalo. Posledná verzia F-14A Plus má spoľahlivejšie dvojprúdové motory GE F-110, každý s ťahom 129,05 kN. jej nástupcom je F-14D s rovnakými motormi, ale značne zdokonaleným elektronickým vybavením.

A5M4 Claude - Fujimi 1/72

Zlatý Claude
História prvého moderného jednoplošníka japonského námorníctva Mitsubishi A5M vzor 96, začala vypísaním špecifikácií 9-Shi v r. 1934 velením cisárskeho námorníctva. Išlo pravdepodobne o najmodernejší stroj tejto kategórie na svete.
Prvý prototyp Ka-14 bol dokončený v roku 1935. Skúšobný piloti od začiatku oceňovali vysoké výkony, vynikajúcu obratnosť a výborné vlastnosti pri štarte a pristátí. Maximálna rýchlosť 444 km.h-1 bola tak vysoká, že sa námorníkom o nej ani nesnívalo.

F4D-1 Skyray - Tamiya 1/72

Medzi rokmi 1956-1962 tvoril súčasť prvolíniových amerických námorných stíhacích stíhačiek operujúcich z lietadlových lodí aj z pobrežných základní veľmi nezvykle tvarovaný typ: Skyray - nebeská raja. Typický prepadový stroj, veľmi obľúbený pilotmi, určený k rýchlim obranným akciám do výšky 15 000 m, ochrane flotily a ku krátkym bojovým akciám.

F-104C Starfighter - Revell 1/72

Hviezdny stíhač alias Lietajúca rakva

   História tohto bezosporu krásneho lietadla začala veľmi slávne – sériou svetových rekordov. Pokračovala bohužiaľ neslávne – sériou vdou po pilotoch, najmä v Nemecku, ale aj v Taliansku, Holandsku, Kanade. Príčiny vysokej nehodovosti boli rôzne, od neskúsenosti pozemného personálu, cez zlú ochranu strojov pred poveternostnými vplyvmi až po slabý výcvik pilotov. Na využitie maximálnych výkonov Starfighter potreboval značnú dávku zručnosti, pretože netoleroval žiadnu chybu v pilotáži. Odmenou pilotom za jeho zvládnutie boli vzrušujúce zážitky a prekonanie všetkých súčasníkov v akcelerácii, stúpavosti a rýchlosti. Tým sa potvrdila poučka, že lietadlo lieta tak ako vyzerá.