Chrenovský kotlík 2022

Modelári varia guláš. V prípade nášho klubu je to úplne bežná vec. Na každom letnom „patláku“ sa vždy zhodneme, že guláš je celkom dobrý, a tak náš „precceda“ Mišo Mesároš po odobrení ostatnými z klubu prihlásil našu partiu na varenie guláša súťažne, na akcii Chrenovský kotlík 2022 na chrenovskom futbalovom ihrisku 10. septembra 2022 v Nitre.

 

   Náš tím sa volal Lepiči. Tento názov vystihoval nielen naše hobby v lepení modelov, ale aj mal očividný, kvázi sarkastický podtón v podobe posledných štyroch písmen. Polepenými modelmi sme vyzdobili aj náš stánok, ale k tomu sa ešte dostaneme.
    Pre mňa, ako gulášmajstra, začali prípravy už pred akciou ako takou. Deň vopred som si nalúpal a nakrájal cibuľu, ale skoro som po varovaní, že na takýchto akciách môžu trvať na príprave surovín až na mieste, som to radšej nechal tak. Nakoniec sme zistili, že by to problém nebol. Taktiež sme u mňa na dvore s Martinom a preccedom Mišom cvične poskladali šiator, aby to pre nás nebola úplná novinka priamo na akcii, obzvlášť, keď sme zistili, že v ňom chýba plán na zostavenie. Ale podarilo sa.
    No a ráno to začalo. V dohodnutý čas po mňa prišiel Martin a pobalili sme všetok materiál, od šiatra až po koreniny. Na miesto sme dorazili z tímu ako prví, ale netrvalo dlho a jeden po druhom začali prichádzať aj ostatní, až nás nakoniec bolo toľko, že sme si miestami až zavadzali. Úspešne sme postavili šiator, našťastie sme mali v zálohe kotviace kolíčky aj laná, lebo vetrík by nám jeho občasné poryvy odpustil len málokedy. Po poskladaní šiatra a rozložení stolov sme parádne ovešali stánok modelmi z našej produkcie, hlavne lietadlami. Potom sme začali chystať veci priamo na varenie guláša.
   Po rozložení ohníka v kotline som zahájil samotné varenie. Hneď na začiatku sa vyskytol pre mňa značný problém, zlým skladovaním ešte doma sa trochu prehla kotlina a kotlík sa v nej hompáľal a mňa to značne rozčertilo. Martin našťastie zachoval chladnú hlavu a prišiel mi to pomôcť opraviť, síce nie úplne, ale hlavne dosť na to, aby ma ukľudnil. A potom sme pokračovali.


    Ingrediencia po ingrediencii pribúdali do kotlíka. Náš guláš dostal meno Dušan, lebo toto meno sa v našej partii stalo kultovým, ale to je na dlhšie vysvetľovanie. Počasie bolo krásne, ani horúco, ani chladno, vetrík fúkal, polooblačné počasie sa postaralo ako o chvíle hrejivých lúčov, tak aj o osvieženie, keď slnko zašlo za mraky. Akcia mala plno zábavného sprievodného programu, na ktorom sa zabavili ako dospelí, tak aj deti.


    Hodiny na prípravu ubúdali, guláš Dušan dostával stále krajšiu vôňu a konzistenciu, až nakoniec nastal moment pravdy v podobe výzvy na odovzdanie porcie guláša komisii. Našu porciu sme odovzdali ako prví.
    Úpenlivé čakanie na vyhodnotenie sa skončilo a prišlo vyhlásenie výsledkov. Hodnotili sa tri kategórie: tri najlepšie guláše, tri najlepšie oblečené tímy a tri najlepšie vyzdobené stánky. My sme v kategórii guláša bohužiaľ nevyhrali, ale zato sme si odniesli víťazný pohár za druhé miesto a lyžičku s logom Chrenovský kotlík 2022 v kategórii najlepšie oblečenie. A nie je divu, kompletne celý tím prišiel vystrojený v klubových tričkách či mikinách, dokonca ešte aj Martinove dievčatá zobrali jeho tričká, zapli si ich opaskom a mali ich ako šaty.
   Počas akcie sme postretali plno známych, ktorí nás prišli pozrieť cielene, ale aj takých ,ktorí len náhodou šli okolo. Varenie a jedenie guláša má ale jednu veľkú výhodu, porozprávať sa pri ňom dá v podstate s každým, kým netreba odbiehať.
   Po vyhodnotení sme sa poriadne najedli. Na moje prekvapenie sa zjedol úplne všetok guláš, a tak som domov niesol iba mastný kotlík a obrovskú kopu špinavých riadov. Avšak s úplne spokojným pocitom.
   Bola to naša premiéra na takejto akcii a hoci sme si odniesli cenu za oblečenie, a nie za guláš, ostávame smelo naladení aj na ďalší ročník a už teraz sa naň tešíme. Tak teda, dovi o rok na Chrenovskom kotlíku 2023!

Peter Majerčiak
Gulášmajster klubu