SMW Telford 2023

Po roku sme sa opäť vydali na najväčšiu modelársku akciu na svete: Scale Model World Telford 2023 vo Veľkej Británii. Tento rok oslavovali v IPMS UK 60. výročie založenia.

Telford je späť v (takmer) plnej kráse...

Zažili sme 4-dňový nabitý program a stálo to za to. Vzhľadom na "pravidelné" návštevy SMW nie je takýto výlet pre nás nič nové, aj keď vo výprave sme mali aj nováčikov.
Z klubu osobne cestovali ôsmi členovia a dvaja v zastúpení, zo Slovenska pod záštitou IPMS Slovakia sa zúčastnil aj Antonio Rudolf Kalik. Tonimu sme pomohli s prepravou modelov ktoré nám odovzdal na súťaží v Myjave.
Cesta začala klasicky v stredu na obed a pokračovala cez Rakúsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko do Francúzkeho Calais - tam sme dorazili s predstihom, lebo cestou neboli prakticky žiadne kolóny a zápchy.


pauza na dialnici v Rakúsku

posilnenie sa pred šoférovaním v protismere - traditional english breakfast

zápchy v UK - ani sa nečudujem, keď stále jazdia v protismere :-)

na plťke (trajekte)

 
Ráno 7:15 sme opustili Dover a vydali sa k prvej zastávke: Fleet Air Arm Museum
V múzeu nás čakalo zopár noviniek, napr. prerobená paluba lietadlovej lode.

americký pavilón v Duxforde

pri posledej návšteve bol Victor ešte bez farby

výprava vo Fleet Air Arm Museum

zadný strelec s guľometom

druhý zadný strelec s guľometom

tretí zadný strelec s guľometom


Z Yovilton sme vyrazili v ústrety anglickým dopravným zápcham smer Thetford – na návštevu k Lacovi Hančárovi.


cesta viedla okolo takýchto šutrov (Stonehenge)... 

aj okolo letiska Heatrow kde sme videli štartovat A380

nový člen klubu :-)

"Fantomas" na lodi vo Fleet Air Arm Museum


Piatok patril Duxfordu a večernej príprave stola v Telforde. Keďže v Duxforde bolo celkom použiteľné počasie, využili ho na lietanie Mustag, Spitfire, Huricaine a Bristol Blenheim. Posledná trojica predviedla efektný prelet nad letiskom vo formácii.
Vo výprave máme Martinov, v sobotu mali meniny, takže ubytovanie u Bieleho Koňa bola jasná voľba.


krásny prelet historických lietadiel vo formácii

Mustang s pilotkou v kokpite

Dvojmiestny Spit - lieta vyhliakové lety

večera u Bieleho koňa

SMW Telford:
Akcia sa konala v troch halách, pričom súťaž bola v hale č.2 (minulý rok v hale č.3). To „takmer“ v prvej vete znamená, že akcii chýba „KitSwap“ + presun súťaže hore na poschodie a tým uvoľnenie miesta pre kluby/predajcov. Po Brexite to majú EU predajcovia komplikované, ale pár lastovičiek sa našlo: napr. Eduard z ČR, ktorí podľa stavu modelov na konci akcii (kopa prázdných krabíc) museli byť spokojní.
Tohtoročná účasť overseas (rozumej všetkých mimo UK) bola hojná a dosiahla úrovne z pred pandémie, čo vrátilo akcii tradičný vzhľad a atmosféru.
Na našom klubovom stole sa objavilo historicky najviac modelov, ktoré priťahovali zraky okoloidúcich.

Sobotný program bol venovaný nákupom a čumením na modely.
Nedeľa to isté + návšteva múzea RAF Cosford.

Laco Hančár a jeho parádne motory na SMW 2023 - https://laci-ltd.uk/en/

Do súťaže sme priniesli 25 modelov a získali nasledovné ceny:
Zlato 1x
Striebro 4x
Bronz 1x
Cmended 1x

Zo Slovenska súťažil (pod hlavičkou IPMS Slovakia, KPM Trenčín, EastModels) Antonio Rudolf Kalik s 11 modelmi a získal dve striebra a špeciálku od IPMS Italy.
Celkovo súťažilo cez 1300 plastikových modelov. Nesklamali klubové výstavy a SIG-y kde sa dalo vidieť pár 10tisíc modelov.

príprava klubového stola v piatok večer

družná debata s Gary Wenko (Overseas officer)

plná hala klubových výstav a predajcov

v časti haly bola sútaž

aj druhá hala bola plná

hala 1+2

V nedeľu po 15tej sme začali baliť modely a následne hrať tetris = uložiť všetko do auta tak, aby sa to vošlo a prežilo cestu domov.
Po absolvovaní anglických kolón okolo Birminghamu sme plynule minuli Londýn a dorazili na 21:15 do Doveru (trajekt o 22:15). Cesta z Calais bola plynulá (a daždivá) a niečo po 17tej sme boli v Nitre.

Vidíme sa o rok.

Itinerár: Nitra -> Calais, Dover -> Yeovilton -> Treford -> Duxford - > Telford -> Cosford -> Telford -> Dover, Calais -> Nitra... všetko spolu takmer 4500km.


záverečná foto pred odjazom z Telfordu

modré mydlo v pančuche dostalo striebro

plťka s otvorenou palubou

nočný Dover

V piatok večer sedíme pri pivku a člen nášho klubu nám poslal takýto pekný email (v pôvodnom znení):
SMW Telford sa zúčastňuje ako súťažiaci modelář, aj reprezentant nášho klubu, ako aj IPMS Slowakia, i Slovjenska
Car Martin Mikchulasch so svojim doprovodom. /ľahko ho spoznáte na foto ma čapicu/
Team tvorí:
šofér a zároveň predseda IPMS
ďalej precceda
podpreceda
dôstojník ubytovania
masér
psychológ ak by /majster svetla náhodou neuspel /
dietológ
a plavčík /GEORGIO/
Súťažný model je ... „modré mydlo " v pančuche. SMW Telford aj Ford tras sa !
Držíme majstrovi vajce jaj palce, sorry !
A pevne veríme , že výprava nás bude zásobovať bobkami, ale kuuva fotkami !!!!!!!!!!!!!

 

Romanove postrehy z Telfordu.

Nakoľko mám podobnú vášeň (japonské letectvo) ako Gary Wenko, jeden z generality organizátorov – je zodpovedný za všetkých zahraničných účastníkov, dohodli sme si pri káve rozhovor, z ktorého to najzaujímavejšie vyberám :

  • Súčasný stav SMW (Scale Model World) tak sa akcia oficiálne volá – povedal, že stále pociťujú dopad Covidu a Brexitu, ani zďaleka nie sú na úrovni pred rokom 2019, skôr naopak stále likvidujú dlh, ktorý im na základe dlhodobých zmlúv ťaží prípravu podujatia – v praxi to znamená v súčasnosti vypojenie celého traktu na burzu a občerstvenie. Ani vstupné darčeky v podobe katalógov a časopisov pre všetkých účastníkov nedosahujú stav pred covidom.
  • Avšak, hovorí, že sa to z roka na rok zlepšuje a celý mechanizmus to ustojí. Zdôraznil, že si fakt vážia našu účasť, ktorá sa už stala pevnou súčasťou výstavy. (dokazuje to aj list Martinovi).
  • Na otázku, kde by zaradil SMW povedal, že patrí medzi cca 3 až 5 najväčších podujatí plastikových modelárov vo svete.
  • Čo sa týka priorít ich podujatia zdôraznil, že súťaž určite nie je na prvom mieste, v Telforde dominujú klubové prezentácie britských spolkov s 50 a viacročnou tradíciou. Stačilo sa prejsť po halách ( mne to trvalo asi 6 hodín) a musel som mu dať za pravdu. Prezentácie a rôzne SIGy predčia všetko, čo ste v našom hobby kedy videli. SIG 50 Fantomov nie je nič vynímočného, nehovoriac o kvalite, ktorá nie raz predčila tie súťažné. Povedal, že ich podujatie je primárne o stretnutí, vymieňaní si skúseností a priateľstve.

Pár príhod pre naplnenie obrazu, ako to tam vyzerá :

  • Narazil som na cca 65 ročnú pani, ktorá za jedným stolom klubu z Edinburgu štetcom maľovala Beauforta (Airfix 1:72) – spýtal som sa ako sa darí a debata sa začala, spýtala sa odkiaľ som, keď zistila, že zo Slovenska – predtým Československa, rozhovorila sa : jej starý otec bol cez vojnu ako technický personál na letisku a bol v kontakte s mnohými našimi a veľmi rád na nich spomínal.....40 rokov robí modely, všetko 1:72 a zásadne všetko štetcom. Nie je vraj nič nezvyčajné, že sa v rámci výstav ona a jej podobné stretávajú a debatujú.
  • V nedeľu na obed sme sa rozhodli oceniť pár medailami MK Zobor kluby podľa nášho uváženia – ja som vybral SiG Klubu North Riding Guisborough ( Anglicko ) téma Pacific – US a Japonská vlajka a nich modely – asi 50 kusov – ich reakcia bola neskutočná, všetci mi podávali ruku, ako keby som im udelil prvé miesto v súťaži a to nebolo všetko – asi za 10 minút dorazila celá delegácia k nášmu stánku s tým, že si nesmierne vážia, že sme ich ocenili a fotili sme sa s nimi...
  • Gary dorazil ku nášmu stánku aj so svojím 80 ročným otcom, tiež modelárom a doniesli cenu – špeciálku z minulého roka, ktorú si Peter Hřib neprebral – darmo Angličania majú radi poriadok vo všetkom.
  • Na záver – veľmi rád debatujem so zahraničnými modelármi – väčšina nás Česko – Slovensko pokladá za modelársku veľmoc a u tých starších je stále ten aspekt, že sme z krajiny, ktorá pomáhala Britom cez 2 sv. Rád chodím do stánku škótskeho modelárskeho klubu z Aberdeenu, kde spredu sú len lietadlá ale zozadu asi 5 fliaš pravej škótskej whisky, ktoré mňa ako fanúšika a zberateľa vždy potešia – nalievali mi do pohára od Coca coly a hovorili tomu, že to je kamufláž..

Cesta z Nitry do Telfordu sa Vám stane každým rokom jednoduchšia, lebo presne viete, ako prebieha a čo Vás čaká – vrele doporučujem každému – v rámci jeho možností – to aspoň raz zažiť.