F-14A Tomcat Black Bunny - Fujimi 1/72

Typ F-14 bol v roku 1968 navrhnutý ako stíhacie lietadlo na ochranu lodných konvojov. Z námorného stíhacieho lietadla F-111B od fy. General Dynamics, od ktorého sa neskôr upustilo, zostal zachovaný pohon, spôsob zmeny geometrie krídiel a vysokovýkonný palebný riadiaci systém pozostávajúci z rádiolokátora AWG-9 a rakiet AIM-54 Phoenix. Prototyp prvýkrát vzlietol v decembri 1970, so zavedením do služby sa začalo od októbra roku 1972 pod označením F-14A. Vo vývoji a sériovej výrobe sa stále pokračovalo. Posledná verzia F-14A Plus má spoľahlivejšie dvojprúdové motory GE F-110, každý s ťahom 129,05 kN. jej nástupcom je F-14D s rovnakými motormi, ale značne zdokonaleným elektronickým vybavením.

 

Model F-14 od Fujimi patrí k dvom (Hasegawa) najlepším modelom v mierke 1/72. Stavebné diely sú čisto odstreknuté v šiestich rámikoch zo šedého plastu. Povrch modelu má jemné negatívne rytie s množstvom detailov. Ako doplnky k stavebnici sú kolesá podvozkov vyrobené z gumy a rám kabíny s anténou vyleptaný z kovu.
   Interiér tvorí palubná doska, zameriavač, sedačky, riadiaca páka a podlaha spoločne s bočnými panelmi na ktorých sú vylisované prístroje. Poskladaná sedačka na nesúťažnom modeli vyzerá nadpriemerne, pri súťažnom poslúži ako veľmi dobrý základ. Knipel je ako skutočný, palubnú dosku stačí namaľovať, alebo použiť priložené dekály (čierne miesto na dekálovom aršíku), ktoré sú porozdeľované pre každý prístroj zvlášť. Vstupy vzduchu sú dodatočne hlboké až po lopatky kompresora. Spaľovacia komora motoru má správnu dĺžku a je na nej vyznačený reliéf. Súčasťou stavebnice je radar AWG-9 a dva motory TF-30-P-414, ku ktorým sú aj vozíky. Predná podvozková noha má dve verzie: 1.poloha na katapulte 2.voľná poloha na zemi. Namiesto plastových kolies môžeme použiť pneumatiky z gumy spolu s plastovými diskmi. Podvozkové šachty sú dostatočne hlboké s naznačeným rebrovaným, stačí ich len dovybavyť káblami a hydraulickým potrubím. Ešte lepšie sú spracované kryty podvozkových šácht. Súčasťou stavebnice je aj rebrík.
   Výzbroj tvoria štyri rakety AIM-54A Phoenix, dve AIM-7 Sparrow a dve AIM-9 Side Winder. V krabičke tiež nájdeme veľký dekálový aršík ktorý ma kvalitnú sútlač s množstvom popisiek (55 no step-ov) a znakov ktoré sú aj pre výzbroj. Nevýhodou stavebnice je zatvorený brzdiaci štít.