Ako sme navštívili SMW Telford 2018

 

Po roku sme sa opäť vydali na najväčšiu modelársku akciu na svete: Scale Model World Telford 2018 vo Veľkej Británii.

Vyrazili sme v stredu poobede na ďalekú cestu do prístavu Calais (cca 1500km). Je to síce riadna štreka, ale nie je iná možnosť, ako bezpečne prepraviť rozmerné modely.

left right

Cesta trajektom z Calais do Dover

Doverské skaly

Vo štvrtok ráno, po vylodení v prístave Dover, sme pokračovali do RAF Museum London https://www.rafmuseum.org.uk/london/ Pred prechádzkami po halách sa treba správne naštartovať (raňajkami :) ):

Múzeum obsahuje množstvo zaujímavých exponátov, ktoré len tak ľahko neuvidíte – viac fotografií a informácií bude v samostatnom článku.

Vstup do múzea je voľný, platí sa len za parkovanie pred múzeom.

Približne o tretej sme vyrazili smer Cambridge – v okolí sa nachádzali dva ciele nášho výletu – vo štvrtok večer návšteva kamaráta a špičkového modelára Laca Hančára a v piatok múzeum IWM Duxford

Laco sa prejavil ako správny hostiteľ a východňar a na návšteve nás kráľovsky nakŕmil a napojil, v debate sme strávili pár príjemných hodín v jeho obývačke až to niektorých aj trochu zložilo :)

A ráno sme doplnili energiu...

Ešte fotka pred hotelom a môžeme ísť do Duxfordu.

V IWM Duxford sme boli aj minulý rok, ale pre krátkosť času sme nemohli dostatočne dlho slintať nad vystavenými exponátmi... a to, že je ich tam veľké množstvo si môžete pozrieť vo fotogalériách.

Po piatich hodinách krúženia po múzeu sme nabrali smer Telford – hlavný cieľ nášho výletu.

V piatok poobede je výstavisko otvorené len pre kluby a vystavovateľov, aby si pripravili svoje expozície. Vstup je obmedzený na 4 osoby (občas aj viac) – stačí to na na nosenie vecí k stolu do haly a prípravu prezentácie. Stôl nás čakal pripravený na rovnakom mieste ako minulý rok, v hale 3. Príprava stola sa dá absolvovať aj v sobotu ráno, ale v piatok poobede je to výrazne pohodlnejšie a v sobotu ostane viac času na iné aktivity...

Sobotu ráno sme začali ako inak, anglickými raňajkami:

Z hotela vo Wolverhampton sme vyrazili na výstavisko, ideálne je tam prísť čo najskôr ráno, aby bolo kde zaparkovať, lebo parkoviská v okolí sa veľmi rýchlo plnia.

Ráno začalo dokončením expozície MK Zobor a potom sme sa rozpŕchli na nákupy (čakanie vo fronte na KitSwap) a pozeranie modelov. Takto vyzeral náš stôl na výstave SMW2018:

Výstava SMW sa rozprestiera v troch veľkých halách a vo veľkej miestnosti na poschodí, kde sú vystavené súťažné modely. V súťažnej sekcii bolo 3 dni pred koncom prihlasovania, 1050 modelov. Koľko modelov bolo v halách sa nedá spočítať – je to v tisícoch kusov. Každý IPMS klub vystavoval nejakú tému. Čo všetko sa dalo vidieť si môžete pozrieť vo fotogalérii venovanej SIG-om. To, ako je táto akcia obrovská, najlepšie dokumentujú tieto dve fotografie – na fotkách sú dve haly kde sú predajcovia a SIG-i. V tretej, o trocha menšej hale sú ďalšie SIG-i, Overseas (IPMS kluby mimo UK) a predajcovia. Pohlaď na dve výstavné haly:

Naša výprava priniesla na súťaž (čo sú neoficiálne majstrovstvá sveta) viacero modelov:

Martin Mikuláš: maly balón Miolan & Janninet - získal bronz, velky balon, stredny balon...

Jaroslav Mucha: STR-1, Černobyľ 1986 - robotické vozidlo použité v černobyle na upratanie strechy poškodeného reaktora, Indy Flying Wing - lietadlo z filmu Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy - získal striebro

Jaroslav Vnuk: tank Panther G, Sherman Firefly, IS-2, traktor ZETOR 25 + príves, Mercedes Benz W 154

Dominika Vnuková - figúrka Indian Huron, dioráma tank Sherman, MIG 15, Destroyer ISU 152 - získala zlatú medailu

Martin Dytrych: F-4B Phantom II, mierka 1:48, Vietnam 1971 získal commended, A-4F Skyhawk, mierka 1:48, Vietnam 1970 získal bronz, Supermarine Spitfire Mk. IXc, Sqn 312, jar 1944. Pilot W/Cdr Tomáš Vybíral Winner - The best Allied Aircraft in WW2

Peter Hrib: Me 109 F4 získal commended, F-80 Shooting Star, Aero C11

Ocenené modely našej výpravy: (veľké foto budú v galérii)

V sobotu poobede sa k nám pridal aj Martin Ballay ktorý prišiel na víkend lietadlom.

Po celodennom chodení hore-dole po výstavisku nastal odchod do hotela a večera v pube zaliata Guinesom.

V nedeľu ráno po anglických raňajkách smer výstavisko a na rade je obdivovanie a nakupovanie modelov. Časť výpravy sa vydala do neďalekého múzea RAF Cosford.

Časť výstaviska kde sa nachádzajú súťažné modely:

Múzeum v Cosford-e má rovnako voľný vstup ako sesterské múzeum v Londýne a nachádza sa v ňom množstvo zaujímavých exponátov. Viac informacií a fotografií bude v samostatnom článku. Fotografie z toku 2016 nájde tu.

Druhá časť výpravy zostala na výstavisku a zúčastnila sa slávnostného odovzdávania cien (okrem toho, že pozerali modely a nakupovali :) )

Poobede sme zbalili modely a vybrali sa domov... o jedenástej večer trajekt Dover – Calais a potom cesta do Nitry.

Cesta späť je ako napotvoru rovnako dlhá ako cesta tam... ale keď sme zbadali „vjazd do Nitry“ vedeli sme, že sme šťastne doma.

Keďže sme nestíhali oslavovať meniny a narodeniny v anglicku, stretli sme sa u Martina – taká malá afterparty..

Členovia MK Zobor ktorí sa zúčastnili SMW 2018:

  • Martin Rezák
  • Martin Mikuláš
  • Jaroslav Mucha
  • Martin Dytrych
  • Jaroslav Vnuk
  • Roman Královič
  • Peter Hřib
  • Martin Ballay - lietadlom
  • Dominika Vnuková - v zastúpení

text: Martin Rezák
foto: Martin Rezák, Jaro Mucha, Peter Hřib, Martin Dytrych

Za finančnú pomoc ďakujeme mestu Nitra