Včelárske slávnosti v SPM 2024

Poľnohospodárske múzeum v Nitre je známe atraktívnou expozíciou a zaujímavými akciami, určenými pre celú rodinu. Super je, že na jeho jarných akciách sa už pravidelne s veľkým úspechom zúčastňuje aj MK Zobor so svojou modelárskou dielničkou.

Včelárske slávnosti sa konali 18. mája 2024 v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea (areál Agrokomplex)

.

Zimná klubová súťaž žiakov 2024

Najlepší spôsob, ako deti motivovať v ich snažení, je odmeňovanie za ich úsilie. Tento školský polrok som to ale vymyslel inak, pravidelnú polročnú súťaž som spravil nie pred Vianocami, kedy je takýchto akcii veľa, ale na konci školského polroka. Je už po Vianociach, spomíname na ne, ale napriek tomu ideme odmeňovať!

.

SMW Telford 2023

Po roku sme sa opäť vydali na najväčšiu modelársku akciu na svete: Scale Model World Telford 2023 vo Veľkej Británii. Tento rok oslavovali v IPMS UK 60. výročie založenia.

Krajský festival vedy a techniky 2023

Tradične na jeseň sa koná Amaveťácky festival vedy a techniky pre základné a stredné školy. A už tradične náš klub sa podieľa na organizácii tohoto podujatia. Dostatočne dopredu som dostal ako jeden z porotcov abstrakty jednotlivých projektov a po ich preštudovaní som ostal v šoku. Bolo prihlásených 17 projektov, ale iba tri či štyri boli zamerané na techniku, ostatné boli mimo moju oblasť, čo nebývalo celkom zvykom. Ale musím povedať, že už keď došlo na lámanie chleba a začali sme s hodnotením projektov, tak jednotliví prezentujúci prezentovali svoje projekty veľmi dobre, až sme sa chvíľami nevedeli odlepiť od niektorých stanovíšť a nebol problém porozumieť aj problematike mimo môj záber. Za tie roky, čo hodnotím na tejto akcii úroveň prezentácie neustále stúpa. Tento ročník KFVAT môžem hodnotiť veľmi dobre či už z úrovne projektov, ale aj z úrovne prezentácie a je viac než isté, že postupujúce projekty budú úspešne reprezentovať náš kraj na celoslovenskom kole v Bratislave.

Chrenovský kotlík 2023

Rok 2023 pre MK Zobor môže kľudne dostať prívlastok gulášový. Dňa 16. septembra 2023 sme varili guláš tento rok už po tretíkrát, a po druhýkrát sme sa s ambíciou vyhrať zúčastnili na akcii Chrenovský kotlík.

 

Letný patlák MK Zobor 2023

Prišlo leto, takže to znamená, že príde aj letný patlák. Tí najnedočkavejší začali klasicky už vo štvrtok. Veď keď si môžete vyzdvihnúť kľúče od chaty už dva dni pred víkendom, kto by to nevyužil? Takže, začalo sa vo štvrtok, ale v plnej sile sa patlák rozbehol v piatok poobede. To už si spravili voľno aj tí najzaneprázdnenejší....A voľno si spravili aj búrky a dážď, ale po minuloročnom letnom patláku ma to už ani trocha neprekvapilo. To sme tiež presedeli patlák v chate a nebol úplne dobrý nápad chodiť von do dažďa. No a čo, aspoň nebolo horko...

Žalár guláš cup 2023

„U nás na sídlisku pri Žalári bude guláš cup, šli by sme?“ Zaznelo jedného dňa z úst „preccedu“ Miša a takmer bolo rozhodnuté, že ideme. Keď sme to viacerí potvrdili, bolo to jasné, a tak sme hneď prvý prázdninový deň, 1.júla 2023 znovu rozpálili oheň a varili guláš, za posledný rok už druhýkrát súťažne.

 

Letná klubová súťaž žiakov 2023

Koniec školského roka sa blížil, vysvedčenie takisto, počasie sa stále viac a viac podobá na leto a to mi pripomenulo, že na záver školského roka je čas uskutočniť pre mladých členov nášho krúžku súťaž, ktorou by sme uzavreli celoročné snaženie a úspechy či neúspechy v modelovaní. Nachystal som teda v spolupráci s kolegami všetky ceny, diplomy a medaily, povolal som pár spoľahlivých kolegov z MK Zobor, a súťaž sa mohla uskutočniť.

.

Deň detí v poľnohospodárskom múzeu 2023

V roku 2022 sme si ako klub vyskúšali byť jednou z atrakcií na medzinárodnom dni detí v nitrianskom Poľnohospodárskom múzeu. A keďže sa všetkým malým návštevníkom naša Modelárska dielnička veľmi páčila, neváhali sme ani pikosekundu, keď nás vedenie múzea tento rok oslovilo znova.

Deň detí sa konal 3. júna 2023 v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea (areál Agrokomplex)

.

Patlák v Nitre N°1

Štandardne sa klubové patláky dejú v Cabaji v našej obľúbenej poľovníckej chate. Už sme si na ňu zvykli a aj napriek určitým obmedzeniam sa tam všetci tešia a vo všeobecnosti to tam máme radi. Ale predsa len, je to trošku z ruky a bez auta sa tam nedá dostať .
Keď sa ale objavila možnosť patláku v centre Nitry, členská základňa klubu ožila a spozornela...

Od čitateľskej gramotnosti k digitálnym technológiám

V stredu 8.3.2023 sa uskutočnilo podujatie podporené Úradom vlády Slovenskej republiky s názvom Tvoríme budúcnosť - Od čitateľskej gramotnosti k digitálnym technológiám. 
V duchu medzigeneračnej výmeny a celoživotného vzdelávania sa v knižnici stretlo niekoľko generácií, aby spoločne nahliadli do sveta digitálnych technológií. 
Náš klub v rámci spolupráce s krajskou knižnicou pripravil deťom, rodičom a seniorom, ukážku ako funguje 3D tlač.Na 3D tlačiarni ktorú čerstvo vlastní krajská knižnica sme prakticky ukázali a vysvetlili ako funguje 3D tlač. Záujem bol pochpiteľne veľký a navyše sme vopred vytlačili rôzne figúrky, nachystali farby a štetce, aby si mohli tieto na mieste hneď vyfarbiť ako deti, tak aj seniori. Bola to radosť sledovať ako sa na maľovanie sústredili všetci a bolo ťažké rozlíšiť kto sa viac sústredil - deti, či seniori. Myslím že akcia sa veľmi vydarila a určite rozšírila účastníkom obzory v 3D tlači a modelárstve a hádam sme získali aj nových modelárov do našeho krúžku.