RIAT 2022

Letecká show Royal International Air Tattoo (v skratke RIAT) je jedna z najlepších leteckých show aké sa dá vidieť....

Bytom 2022

17. ročník modelárskej výstavy Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2022.


 

 

 

 

Achtung, Stuka!

Ju87B-2 Stuka, sovětská fronta, zima 1941
Trumpeter, 1:32
Stavba z krabičky bez doplňků

Stuka patří k ikonickým druhoválečným letounům a svým způsobem definovala svoji vlastní kategorii taktického útočného letounu. Schopnost přesného bombardování natolik imponovala Hitlerovi, že jeho posedlost střemhlavým letem potom dost poznamenala vývoj i dalších druhoválečných německých bombardovacích letounů, častokrát ale značně negativně. 

Moson Model Show 2022

24. ročník modelárskej výstavy sa konal 23-24 apríla v Mosonmagyaróvári - MMS 2022.

ModelCon Trnava 2022

Po dlhej dvojročnej pauze sme sa opäť stretli v Trnave na súťaži ModelCon 2022.

NieR Automata 2B

Nier Automata je ARPG počítačová hra zasazená do post-apokalyptického světa, ve které androidi sestrojení lidmi bojují proti strojům na Zemi, vytvořených mimozemšťany. 2B je bojový android, se kterým hráč hraje jednu část hry - těch typů je více, ale já si vybral tento, protože se mi líbila figura jako taková.

Figura je vymodelovaná jako STL soubor a v rámci klubu mi ji vytisknuli na 3D tiskárně. Přestože je tisk velmi detailní, bylo potřeba povrch trochu začistit a vyhladit. A to zejména po podpěrách, na kterých se model postupně tiskne a potom na některých místech, kde byly vidět jednotlivé kroky při tisku. Vzhledem k tomu, že tisk je vlastně 3D rastr, jedná se o úhly s odklonem cca 5 ° od vertikály nebo horizontály.

XA2D-1 Skyshark, 2. prototyp (Clearprop Models 1:48)

Prvotním impulsem pro zakoupení a postavení modelu byla nejen předem vychvalovaná excelentní kvalita výlisků, ale i to, že se jedná o námořní letoun a navíc s designem, který je natolik ošklivý, až je hezký.
Asi bych měl správně říct, že to letadlo je celé divné. A taky obrovské. Jedná se snad o největší jednomístný vrtulový letoun, který kdy měl sloužit na letadlových lodích.

SIAF 2021

Po dlhých mesiacoch abstinencie konečne letecká akcia...

 

 

BulldogFest 2021

Po dlhých mesiacoch abstinencie konečne modelárska akcia...

 

 

 

Projekt Mrija

Po modeloch Boeing 747, A 380 nastal čas aj na Mriju. To boli tri modely čo som robil na zakázku a Mrija bol čerešničkou na torte. Takže oficiálne An 225 Mrija, 1:144, Revel. Poriadne veľká krabica nebitá dielmi dávala tušiť že to bude makačka. Ale pozitívom bolo výborné pasovanie dielov, čo mi bolo až čudné. Najprv bolo treba zostaviť cargo čo šlo pomerne rýchlo, Na túto "krabicu" potom prišli výztuhy a na to už išiel plášť trupu a ako hovorím všetko do seba zapadlo. Troška bolo treba dopasovať výškovky a dolepenie obrovských krídel bola výzva. Nešlo to ľahko a pre budúcnosť by som si to asi lepšie spasoval a pripravil dodatočné výztuhy - ten spoj je viditeľný. Potom došli dve výzvy - kolesománia a motory, jednoduch je ich veľa, veľa a ešte raz veľa. Oproti krabici, kde boli štyri valianty - zatvorený čumák, zatvorený čumák a zatvorený podvozok, otvorený čumák a otvorený čumák v pokľaku predného podvozku si budúci majiteľ vymyslel aby bol čumák buď otvorený, alebo zatvorený ( rôzne diely pre otvorený a zatvorený ). Nakoniec po rôznych pokusoch to vyriešil neodymový magnet ( priemer 6mm x 1 mm ) pod kabínou a kúsok plechu v nosníkoch v čumáku. Samozrejme nosníky som dodatočne posilnil. Dekály a lak už boli hračkou. Pri kamufláži si treba dávať pozor, lebo návod je trošku zmätočný a preto celkový výzor úplne nezodpovedá realite. Nakoniec som rád, že už je Mrija u majiteľa a ja môžem neplno makať na svojich modeloch.

Čmeliak

Keď sme sa v roku 2017 zúčastnili 1. ročníku súťaže plastikových modelov na letisku v Prievidzi netušili sme že sa tam udeje nešťastie. Súčasťou programu bolo aj vystúpenie Dubnických Čmeliakov "Dusty tímu". Bohužiaľ skončilo to pádom jedného z Čmeliakov s fatálnymi následkami. Paradoxne som tam vyhral s F14 v podobnej kamufláži ako tem Čmeliak, ale bol to divný pocit pri preberaní ceny. Keď som zbadal stavebnicu AZ model s týmto Čmeliakom bolo rozhodnuté. Stavba bola poplatná stavebnici, takže som si do nej zarezal, zabrúsil a zatmelil. Kokpit som musel hlavne zadnú časť komplet prerobiť, dorobiť nejaké nasávania, chladič, madlá, šľapák na krídla a reflektor na podvozkovú nohu. Čerešničkou boli dekály, ktoré mali snahu sa rozpadnúť, takže ich trebalo prelakovať. Nakoniec sa ale dielo podarilo a Čmeldo na pamiatku tejto tragédie pristál v mojej vitríne.