ibby.hu
288sb.hu

Letná klubová súťaž žiakov 2024

Podobne ako každý rok, aj teraz koniec júna znamená pre účastníkov krúžku Plastový modelár v CVČ Domino Nitra nielen koniec školského roka 2023/2024, ale predovšetkým vyhodnotenie ich ročného úsilia a zlepšovania v podobe súťaže a náležitej odmeny v podobe letnej krúžkovej súťaže.

.

Včelárske slávnosti v SPM 2024

Poľnohospodárske múzeum v Nitre je známe atraktívnou expozíciou a zaujímavými akciami, určenými pre celú rodinu. Super je, že na jeho jarných akciách sa už pravidelne s veľkým úspechom zúčastňuje aj MK Zobor so svojou modelárskou dielničkou.

Včelárske slávnosti sa konali 18. mája 2024 v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea (areál Agrokomplex)

.

Bytom 2024

19. ročník modelárskej výstavy Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2024.

 

 

Very Long Range Mustang, Iwo Jima 1945

Historie

Protože historie letounu P-51D Mustang je poměrně známá, rád bych namísto toho přiblížil historii jednotky, model jejíhož jednoho letounu jsem postavil.

Ke zformování 458. stíhací eskadry došlo už v říjnu 1944 a hned od začátku piloti trénovali dlouhé eskortní mise na letounech P-51 Mustang. 

V prvních měsících roku 1945 eskadra vzlétala k bojovým misím z ostrova Tinian, ale během dubna se přesunula na letiště na Iwo Jimě. Z Iwo Jimy operovalo v té době několik eskader Mustangů obvykle jako doprovod bombardovacích misí letounů B-29.

Zimná klubová súťaž žiakov 2024

Najlepší spôsob, ako deti motivovať v ich snažení, je odmeňovanie za ich úsilie. Tento školský polrok som to ale vymyslel inak, pravidelnú polročnú súťaž som spravil nie pred Vianocami, kedy je takýchto akcii veľa, ale na konci školského polroka. Je už po Vianociach, spomíname na ne, ale napriek tomu ideme odmeňovať!

.

Lockheed Martin F-35 Lightning II

Walkaroud Lockheed Martin F-35 Lightning II vo viacero verziách.

Zúčastnil som sa viacero diskusií na tému ako urobiť povrch na F-35 modeloch. Vyzerá to tak, že diskusia to tom bude ešte dlhá :-)
Pre lepšiu orientáciu (a ťažšie rozhodovanie) som pozbieral fotky z viacero leteckých dni kde som nafotil F-35 pri rôznych svetelných podmienkach.
V poslednej dobe prišli na trh krásne stavebnice, ktorých stavba ide od ruky (podľa recenzií)... o to ťažšie to budú mat modelári so stvárnením verného povrchu.


 

SWORDCUP 2024

 
Zatímco venku svíral lednový mráz krajinu a štípal do tváří a prstů, přestože ranní Slunce dělalo, co mohlo, v nádražní budově postavené architekem Josefem Hrejsemnou v Havířově se již scházeli modeláři, aby otevřeli další rok výstav a setkání se stejně „postiženými“ kamarády a přáteli.

Nitra Model 2024

30. ročník - Nitra Model 2024

SMW Telford 2023

Po roku sme sa opäť vydali na najväčšiu modelársku akciu na svete: Scale Model World Telford 2023 vo Veľkej Británii. Tento rok oslavovali v IPMS UK 60. výročie založenia.

Krajský festival vedy a techniky 2023

Tradične na jeseň sa koná Amaveťácky festival vedy a techniky pre základné a stredné školy. A už tradične náš klub sa podieľa na organizácii tohoto podujatia. Dostatočne dopredu som dostal ako jeden z porotcov abstrakty jednotlivých projektov a po ich preštudovaní som ostal v šoku. Bolo prihlásených 17 projektov, ale iba tri či štyri boli zamerané na techniku, ostatné boli mimo moju oblasť, čo nebývalo celkom zvykom. Ale musím povedať, že už keď došlo na lámanie chleba a začali sme s hodnotením projektov, tak jednotliví prezentujúci prezentovali svoje projekty veľmi dobre, až sme sa chvíľami nevedeli odlepiť od niektorých stanovíšť a nebol problém porozumieť aj problematike mimo môj záber. Za tie roky, čo hodnotím na tejto akcii úroveň prezentácie neustále stúpa. Tento ročník KFVAT môžem hodnotiť veľmi dobre či už z úrovne projektov, ale aj z úrovne prezentácie a je viac než isté, že postupujúce projekty budú úspešne reprezentovať náš kraj na celoslovenskom kole v Bratislave.

Nitra Model 2023 - reportáž

Je jeseň...síce taká južanská, máme teplé a celkom slnečné počasie, ale už je to jeseň. A to pre všetkých modelárov na celom svete znamená, že je čas na – NITRA MODEL 2023 !

 

 

Nitra Model 2023 - výsledky

Výsleková listina NitraModel 2023

 

 

Chrenovský kotlík 2023

Rok 2023 pre MK Zobor môže kľudne dostať prívlastok gulášový. Dňa 16. septembra 2023 sme varili guláš tento rok už po tretíkrát, a po druhýkrát sme sa s ambíciou vyhrať zúčastnili na akcii Chrenovský kotlík.

 

Hobby Model Show 2023

Na modelárskom nebi vyšla nová súťaž - Borský Mikuláš. Kde to je? Ideme? To boli otázky keď sa termín blížil viac a viac. A popravde aj keď bolo rozhodnuté, že ideme, zostava na súťaž sa rodila komplikovane a definitívna bola komplet až okolo jednej hodiny ráno v deň konania súťaže. Podobne na poslednú chvíľu sa riešil klubový stôl ale vďaka ochote organizátorov sa aj to podarilo.

Letný patlák MK Zobor 2023

Prišlo leto, takže to znamená, že príde aj letný patlák. Tí najnedočkavejší začali klasicky už vo štvrtok. Veď keď si môžete vyzdvihnúť kľúče od chaty už dva dni pred víkendom, kto by to nevyužil? Takže, začalo sa vo štvrtok, ale v plnej sile sa patlák rozbehol v piatok poobede. To už si spravili voľno aj tí najzaneprázdnenejší....A voľno si spravili aj búrky a dážď, ale po minuloročnom letnom patláku ma to už ani trocha neprekvapilo. To sme tiež presedeli patlák v chate a nebol úplne dobrý nápad chodiť von do dažďa. No a čo, aspoň nebolo horko...