Účasť MK Zobor na SMW 2016

Telfor a Scale model world je pojmom v plastikovom modelárstve. Tento rok sa ho zúčastnila aj výprava nášho klubu spolu s ďalšími modelármi zo slovenska združenými v IPMS Slovakia.

Snom každého modelára je účasť na „majstrovstvách sveta“ v Telford-e. Po dlhoročných plánoch a individuálnych návštevách bolo veľkou výzvou pre náš klub zorganizovať autobusový zájazd do Anglicka

Účastníci zájazdu SMW 2016 - členovia MK Zobor a IPMS SK

A keď sme sa už rozhodli, že viacero členov MK Zobor navštívi tuto najväčšiu modelársku akciu na svete, bolo potrebné pripraviť prezentačný stôl nášho klubu.Aby sme sa mohli ako klub prezentovať v Telforde, musíme byt členom IPMS – a tak prípravy to Telfordu začali založením IPMS Slovakia

 

Stôl pre IPMS SK

Rezervovaný stôl pre IPMS Slovakia

V priebehu roku 2016 členovia modelárskeho klubu Zobor Nitra, na základe skúseností z minulých rokov a individuálnych účasti na SMW Telford, založili sekciu plastových modelárov Slovenskej republiky International Plastic Model Society Slovakia (IPMS SK), ktorej predsedom sa stal Martin Rezák z Nitry. Samozrejme členmi IPMS SK nie su len modelari z MK Zobor ale tato „spoločnosť“ má členov z Dunajskej Stredy, Liptovského Hrádku, Popradu, Rimavskej Soboty, Prešova, Bardejova... V dňoch 9. – 15.11.2016 clenovia MK Zobor/IPMS Slovakia páni Martin Rezák, Vnuk Jaroslav a Martin Mikuláš  zorganizovali a realizovali účasť záujemcov na celosvetovom modelárskom podujatí Scale Model World 2016 v anglickom Telforde.

Cestou do Telfordu sme sa zastavili v Technik Museum Speyer a cestou späť v Auto­ & Technik Museum Sinsheim – fotoreportáže z múzeí postupne pribudnú na našom webe

Pred múzeom Technik Museum Speyer

Toto podujatie je na celom svete a aj v Európe považované za neoficiálne majstrovstvá sveta plastových modelárov. Naša krajina sa jej v zastúpení 12 nitrianskych členov zúčastnila po prvýkrát a tak reprezentovala Slovenskú republiku na celosvetovej úrovni. V konkurencii viac ako 1150 súťažných plastových modelov a ďalších tisícok vystavených modelov na prezentačných stoloch  obstáli nitrianski modelári nasledovne:

V seniorských kategóriách :

Jaroslav Mucha – jedna zlatá medaila

Martin Mikuláš – obhájil zlatú medailu z roku 2015, pričom získal aj dve strieborné medaile

Peter Hřib – získal jednu zlatú medailu, jednu striebornú  a dve bronzové medaile a stal sa tak najúspešnejším členom slovenskej výpravy na tomto podujatí (je členom MK Zobor Amavet klub  č.836 Nitra)

Jozef Brezina - 1 x Commended (čo je obdoba oceneného štvrtého miesta bez medaile) a bol mu udelený Diplom IPMS UK

V žiackych kategóriách:

Dominika Vnuková – členka modelárskeho krúžku pri CVČ Domino Nitra /7 rokov/– 3x Commended Diplomy IPMS UK - za modely lietadiel v mierkach 1/144 a 1/72

Okrem uvedených ocenení nitrianskych modelárov, získali slovenskí modelári aj ďalších sedem zlatých medailí, štyri strieborné medaile a jednu bronzovú medailu. Celkovo tak zastúpenie Slovenskej republiky prinieslo na Slovensko 9 zlatých, 8 strieborných, 3 bronzové medaile a 4 ocenenia Commended. Okrem toho ešte jedno ocenenie Trophy ktoré získal p. Marián Glemba z Liptovského Hrádku a Best Military Vehicle Štefan Pásztor z Rimavskej Soboty. Záverom je možné konštatovať, že zastúpenie Slovenska na tomto prestížnom modelárskom podujatí skončilo obrovským úspechom, ktorý ani v najmenšom členovia slovenských klubov neočakávali.

Prezentácia MK Zobor Nitra a IPMS Slovakia na SMW 2016